Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin’de sivil toplum kuruluşları tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yapıldı.

Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin’de sivil toplum kuruluşları tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yapıldı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, oda binasında bazı sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla yaptığı basın açıklamasında, 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğunu belirtti.

Alçak saldırının darbenin ötesinde bir işgal girişimi olduğunu ifade eden Çinçin, darbe girişiminin asıl amacının, ülkeyi tarihte görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaşa sokmak olduğunu söyledi.

Milletin cesareti ve feraseti sayesinde bu bela ve fitnenin durdurulduğunu belirten Çinçin, şunları söyledi:

“Allah’a şükür birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükumetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyüme yakaladık. İstihdam rekorları kırdık ve bu yılın ilk altı ayında tam bir milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımız rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık.”

Açıklamaya, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Teksöz, Memur-Sen İl Temsilcisi Mürsel Güler, Hak-İş İl Temsilcisi Mehmet Demir, Kamu-Sen İl Temsilcisi Hayrettin Şahin, İskenderun Ticaret Borsası Başkanı Süleyman Özer de katıldı.

Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil İbrahim Cesur da yaptığı açıklamada, milletin darbeye karşı durarak, Türkiye Cumhuriyeti devletini milletin iradesi dışındaki hiçbir gücün yönetemeyeceğini gösterdiğini kaydetti.

-MERSİN

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut da, oda binasında sivil toplum örgütlerinin katılımıyla ortak basın açıklamasını okudu.

O gece Fetullahçı Terör Örgütü’nün devleti ele geçirmeye ve milleti tahakküm altına almaya kalkıştığını anımsatan Aşut, “Darbe girişiminin asıl amacı, ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı.

Darbe teşebbüsünün nihai amacı, Türkiye Cumhuriyeti’ni bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun milletimiz, cesareti ve ferasetiyle bu belayı, bu fitneyi durdurdu.” ifadelerini kullandı.

ADANA

Adana’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlanan ortak basın açıklaması Hak-İş Adana İl Başkanı Abdurrahman Yücel tarafından okundu.

Yücel, 15 Temmuz’da Türkiye’nin en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla verdiğini belirtti.

OSMANİYE

Osmaniye de ise Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, oda binasında sivil toplum örgüt temsilcileriyle beraber basın açıklaması yaptı.

O geceki darbe teşebbüsünün amacının Türkiye Cumhuriyeti’ni bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmek olduğunu belirten Teke, şöyle devam etti:

“Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. 15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir.

Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir ki Türkiye Cumhuriyeti devletini milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz