Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) ev sahipliğinde gerçekleşen Uluslararası 8. Aba Güreşi Dünya Kupası şampiyonası Hatay’da yapıldı.

3 Eylül Pazar günü HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’nde bulunan mersahta gerçekleşen şampiyonaya Azerbaycan’dan Yunanistan’a Moğolistan’dan Danimarka’ya kadar onlarca ülkeden yüzlerce sporcu katıldı.

SPORSEVERLER KONSERLERLE KEYİFLİ DAKİKALAR YAŞADI

60, 70, 80, 90 ve 90+ olmak üzere toplam 5 kategoride gerçekleşen müsabakalar seyir zevki yüksek maçlara sahne olurken, müsabakalar öncesi konser veren Hataylı sanatçılar Yunus Bülbül ve Gökhan Güney sporseverlere keyifli dakikalar yaşattı.

Karşılaşmanın açılış seremonisinde konuşan Federasyon Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, şampiyonanın 8. kez düzenlenmesinde büyük pay sahibi olan HBB Başkanı Lütfü Savaş’a teşekkürlerini iletti ve katkılarından ötürü şilt hediye etti.

5 bin yıllık ata sporunun gelecek nesillere aktarılması konusunda büyük çaba harcayan ve her yıl düzenlenen ulusal ve uluslararası şampiyonaları sporseverlerle buluşturan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da, turnuvanın 8 yıl önce kurdukları bir hayalin gerçekleştiğinin en büyük kanıtı olduğunu ifade etti. Şampiyonayı izlemeye gelen tüm güreşseverlerin Kurban Bayramı’nın kutlayan Başkan Savaş, meydana çıkıp güreşen tüm sporculara başarılar diledi ve katkılarından ötürü Güreş Ağası Nuri Uysen’e şiltini takdim etti.

ÇEKİŞMELİ MAÇLAR GÜREŞSEVERLERE UNUTULMAZ ANLAR YAŞATTI

Renkli ve bir o kadar çekişmeli maçlara sahne olan şampiyona ağaç güreşi adı verilen sporun gösteri maçı ile başladı. Dünyanın dört bir yanından gelen başarılı güreşçiler, sporseverlere unutulmaz anlar yaşattı. Tribünleri hıncahınç dolduran Hataylılar, dünyanın en yetenekli güreşçilerini izlerken, HBB Mehteran Takımı’nın gösterisi ile eğlendi.

KENTTE BARIŞ VE KARDEŞLİK İKLİMİ HÂKİM

Karşılaşmalar devam ederken HRT Akdeniz TV’nin canlı yayın konuğu olan turnuva hakkında düşüncelerini paylaşan HBB Başkanı Savaş, ata sporu olan aba güreşinin artık tüm dünyada tanındığını belirtti. Farklı coğrafyalardan onlarca sporcunun barış ve kardeşlik adına Hatay’dan tüm dünyaya mesaj verdiğinin de altını çizen Başkan Savaş, “Biz istiyoruz ki gençlerimiz sanat ile spor ile ilgilensin kültür varlıklarımızı bilsin ve bu alanlarda kendi yeteneklerini geliştirsin. Gençlerimizin spor yapabilecekleri alanlar yaratıyoruz ve onlar için kurduğumuz takımlar, şu anda başarıdan başarıya koşuyor” diyerek son olarak kentte barış ve kardeşlik ikliminin gelişmesi için çaba harcamaya devam edeceklerini ifade etti.

ÜLKE KLASMAN LİSTESİNDE TÜRKİYE ZİRVEDE

Heyecan dozu yüksek karşılaşmalar sonrası 60 kiloda Türkiye’den Fatih Önalan, 70 kiloda İran’dan İbrahim Valitan, 80 kiloda Bulgaristan’dan Ivan Stetenov, 90 kiloda Moğolistan’dan Munkhjargel Erdenekkhul ve 90+ kiloda İran’dan Kalantarian Muştaba şampiyon olurken ülke klasman listesinde Türkiye zirvede yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz