BAŞKAN SAVAŞ, “İNSANLIK VE GELECEK İÇİN ALTYAPI    KARŞILIYORUZ”

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV’de Can Bedros Çapar’ın sunduğu “Gündeme Dair” adlı programın canlı yayın konuğu oldu. Programda Başkan Savaş, Hatay’a yapılan dev yatırımlara değindi.

Altyapıdan üstyapıya kadar yapılan hizmetlere yönelik açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, Devlet Su İşleri’nin(DSİ) Asi Nehri üzerinde yapması gerekenleri Büyükşehir’in yaptığına dikkat çekerek, Asi Nehri’ni kirleten unsurları döşenen en büyük boyut olan 1200’lük borulara aktarılacağı kanal hattı çalışması yaptıklarını belirtti.

Merkez ilçelerin iki yakasından akan atıksuları Antakya(Turunçlu) Atıksu Arıtma Tesisi’ne verecek şekilde toplayacaklarını ve 4 bin 493 metrelik kısmın 4 bin 150 metresinin tamamlandığını ifade eden Başkan Savaş, bununla beraber iki arıtma tesisi inşa ettiklerini bunlardan ilki bitmek üzere olan Antakya(Serinyol) Arıtma Tesisi ve en son teknolojik sistemin olduğu Membran sistemli 250 bin kişiye hitap edecek olan Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’ni inşa ettiklerini belirtti.

600 Bin Kişiye Hitap Edecek Tesis Yolda

Yapılan kapsamlı çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Asi Nehri’nin önümüzdeki yıldan itibaren mevcut görüntülerden uzak kalacağını vurgulayan Başkan Savaş, Antakya(Turunçlu) Atıksu Arıtma Tesisi yerine ses ve koku konusunda daha tasarruflu daha az hacim kaplayan ve 600 bin kişiye hitap edecek Membran sistemli bir arıtma tesisi projesi çizdirdiklerini müjdeledi.

“Hatay’a 1502 Km İçmesuyu, 809 Km Kanalizasyon Hattı Döşedik”

Hatay’ın 3 yıl önce büyükşehir olduğuna ve bu kadar kısa sürede çok fazla yatırım yaptıklarına dikkat çeken Başkan Savaş, İskenderun(Bekbele), Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı Dörtyol, Erzin, Antakya(Serinyol) ve Antakya(Narlıca) olmak üzere Hatay’a 8 yeni Atıksu Arıtma Tesisi kazandırdıklarına dikkat çekerek, Büyükşehir’in kurulduğu günden bu yana Hatay’a 1502 km içmesuyu hattı, 809 km kanalizasyon ile yağmursuyu hattı döşediklerinin altını çizdi.

“Hatay genelinde çok ciddi bir altyapı ihtiyacı var” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Savaş, bu altyapı ihtiyaçlarını karşılama durumunda olduklarına vurgu yaparak, “içmesuyu, kanalizasyon, yağmursuyu ve arıtma tesisleri bir kentin en temel ihtiyaçlarıdır. Bu temel ihtiyaçlar insanlık ve gelecek için çok önemli. Bunların bittiği noktalarda üst yapıyı en iyi şekilde yapmak için çabalıyoruz” dedi.

“Mücadelemiz Öncelik İhtiyaçlar İçin”

Türkiye ortalamasının 2 katı kırsal nüfuslarının var olduğunu ve bu kırsal nüfusa altyapı ile yol konusunda destek olunması ve hizmetler yapılması gerektiğine dikkat çeken Savaş, HATSU’nun elinde 2 milyar 600 milyon TL’lik projeler olduğunun altını çizerek, “sıradan bir belediyede ve 10-15 yıllık bir büyükşehir belediyesinde bu kadar proje bulamazsınız. Hatay halkının öncelik kanalizasyon, içmesuyu, arıtma tesisi, yağmursuyu ve yol ihtiyacını karşılamak için mücadele ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz