Başkentte Hatay Günleri BaşladıANKARA – Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Hatay, Gaziantep bütün serhat şehirlerimiz asla teröre prim vermeden birliğe, beraberliğe daim kılacaktır.

Başkentte Hatay Günleri Başladı

ANKARA – Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Hatay, Gaziantep bütün serhat şehirlerimiz asla teröre prim vermeden birliğe, beraberliğe daim kılacaktır. Yanımızda Suriye’de yaşananları görüyoruz. Kucak açan Anadolu’nun ana kucağı şefkatiyle Hatay’ımız mültecilere ev sahipliği yapıyor. Bu sıkıntılarında en kısa zamanda sona ereceğine inancımıza tamdır” dedi.
Birleşmiş Milletler ve UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağına” gastronomi alanında katılan Hatay’ın, sosyal yapısını, tarihini, kültürel doku ve üretim değerlerini tanıtmak amacıyla düzenlenen “6.Başkentte Hatay Günleri” açılış töreni Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Mehteran ve halkoyunları gösterisi ile başlayan açılış töreni, Hatay’ın önemli mitolojik simgelerinden olan Su Perisi Dafne ve Işık Tanrısı Apollon’u temsilen özel kostüm giyen gençler hazır bulundu.
Açılışta konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Amanos Tünel ile Hatay ve bölge şehirleri kalkındıracağını ifade etti. Bakan Gül, “Amanos Tünelini Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bölgemize müjdeledi. Amanos Tünelini de en yakın zaman da hayata geçirilebilecek şekilde uygulamaya koyacağız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizin Hatay’a ve bölgemize yapmış olduğu hizmetler hepimizce malumdur. Bu Amanos Tüneli bu işin zirvesi olacaktır. Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş bütün şehirlerimiz bölgemiz daha da yakın olacak. Hatay ve bölgemizi uçuracak. İstihdam ve sanayiyi artıracak. Çok önemli bir proje olacağını” söyledi.
Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş sadece bir gastronomi şehri olmadığı ifade eden Gül, şunları kaydetti:
“Bu şehirler milli mücadelenin, bağımsızlığın, istiklalin ve istikbalin kahraman şehirleridir. Gazi şehirleridir. İstiklal mücadelesini yapan o meşalelin ölümsüz şehirleri ve çok güzel memleketimizin, yurdumuzun çok nadide köşelerinden biridir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 15 Temmuz milletimize namahrem eli uzanmasın diye hayasızca akını durdurduğu bir gündür. İstiklal mücadelesinde Hatay’ın nasıl öncülük yaptığını hepimiz biliyoruz. Bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyen Akif’in bu vasiyetini bu milletimiz tutmuştur. Hatay’ımızda bu öncülüğü yapan, İstiklal Marşını yazmaya devam eden şehirlerimizden birisidir.”
“Hatay’ın en büyük zenginliği birliği, beraberliği, kardeşliği ve hoşgörüsüdür”
Hatay’ın, UNSECO tarafından gastronomi dalında listeye girmesini değerlendiren Bakan Gül, şunları kaydetti:
“Çok güzel bir gastronomi ödülü aldı. Gaziantep’te, UNESCO’dan “Yaratıcı Şehir” arasına girmişti. İstanbul, Hatay ve Kütahya ben bu katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu değerler hepimizin ortak değerleridir. Hatay’ımızda yaşayan medeniyetlerin ortak değerleri zenginlikler bizim için çok önemli değerlerdir. Hatay’ın en büyük zenginliği birliği, beraberliği, kardeşliği ve hoşgörüsüdür.”
“Hatay, teröre prim vermeden birliği, beraberliği daim olacaktır”
Hatay’ın terör örgütlerine prim vermediğini ifade eden Gül, “Ülkemizi kıskaca almak isteyen terör örgütlerinin bu günler de yoğun bir çaba gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Hatay, Gaziantep bütün serhat şehirlerimiz asla teröre prim vermeden birliğe, beraberliğe daim kılacaktır. Yanımızda Suriye’de yaşananları görüyoruz. Kucak açan Anadolu’nun ana kucağı şefkatiyle Hatay’ımız mültecilere ev sahipliği yapıyor. Bu sıkıntılarında en kısa zamanda sona ereceğine inancımıza tamdır” dedi.
Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın son 9 ay içerisinde önemli haberler aldığını söyledi. Savaş, “Hatay son yıllarda Suriye’den dolayı sıkıntı çekiyor. Hatay’ın son 9 ayda iki tane müjdesi var. 2021 Botanik EXPO Hatay’da olacak. İkincisi ise, UNESCO’nun açıklamış olduğu “Yaratıcı Şehirler” içerisinde Hatay, gastronomi dalında listeye girdi. Önümüzdeki süreç içerisinde gastronomi ve yemek kültürüyle anılacak. Hatay’ın birçok değeri var. 13 tane medeniyete 3 tane semavi dine ve birçok etnik kültüre yüzyıllardır ev sahipliği yapıyor. Kendi içerisinde hiçbir kaos yaşamayan, dünyaya barış götüren, Orta Doğu ile Anadolu arasında yüzyıllarca ticaret merkezi olan, hac yolu ve ipek yolunun geçtiği, ilk olimpiyatların yapıldığı, bir çok ev sahipliği yapan bir şehirdir. Son günlerde iki tane müjdeli haber aldı ama o savaşın gölgesinde ekonomik kaygılar yaşayan ama tüm bunlara rağmen moral motivasyon yüksek tutacaklarını” ifade etti.
Hatay Günlerini değerlendiren Savaş, “Hatay’ın değerlerini küçük demo şeklinde de olsa Ankaralı dostlarımız ile paylaşmaya geldik. Hatay’ın esas tadı Hatay’da yaşanır” dedi.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise açıklamasında şunları kaydetti:
“Hatay günlerini İstanbul ve Ankara’da gerçekleştiriyoruz. Buradaki hemşerilerimize bizim örf ve adetlerimizi, mutfak kültürümüzü paylaşarak bir arada olmak ve güzelliklerimiz sergilemek için buradayız. Buradaki potansiyeli de Hatay’a çekmek için mutfak kültürü, güzellikleri ve her yönüyle burada bir etkinlik yapılıyor.”
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Hatay Valisi Erdal Ata, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, milletvekilleri, Hatay’ın diğer yerel yöneticileri ve davetlilerin katılımıyla açılış gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz