HATAY’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı bölgesindeki hakimiyetin Heyet Tahrir El Şam örgütünün eline geçmesinin ardından, iki sınır kapısı arasında ulaşım 5 gündür yapılamıyor.

HATAY’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı bölgesindeki hakimiyetin Heyet Tahrir El Şam örgütünün eline geçmesinin ardından, iki sınır kapısı arasında ulaşım 5 gündür yapılamıyor. Bölgede sivil bir yönetim oluşması için örgütler arasında görüşmeler devam ederken, İdlip’e insani yardımlar da gönderilemiyor.

Daha önce Ahrar’uş Şam  grubunun kontrolünde bulunan Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı’nda geçen hafta Heyet Tahrir El Şam ile yaşanan çatışmalar, 21 Temmuz cuma günü anlaşma ile sonuçlandı. 2 grup arasında varılan anlaşmanın ardından gümrüğü uzun süre kontrolünde bulunduran Ahrar’uş Şam bölgeden çekilerek Hama kırsalına gitti. İdlib ve kırsalında bazı yerleşim alanları Heyet Tahrir El Şam’ın kontrolünde kaldı. Bu grup tam olarak Bab-Al Hava Sınır Kapısı’nda bulunmasa da kırsalında yer alıp çevresinde hakimiyet sağladı. Bu örgütün 1 yıl önce El Kaide’nin El Nusra Cephesi’nden ayrılan bir grup olması nedeniyle, Türkiye de buradaki gelişmeleri yakından izlemeye başladı.

SİVİL YÖNETİM OLUŞACAK

Suriye yerel kaynaklarından gelen bilgilere göre, Baba-Al Hava Sınır Kapısı’nda görev yapmak üzere  gruplar ve örgütlerle ilgisi olmayan bir sivil yönetimin oluşması için bölgede çalışmalar devam ediyor. Bab-Al Hava Sınır Kapısı’nın işler hale gelmesi ve Suriyelilerin geliş gidişleri ile insani yardım malzemesi taşıyan TIR’ların çıkışlarının sağlanmasının, yeni oluşacak yönetimle gerçekleşebileceği belirtiliyor.

CİLVEGÖZÜ İKİNCİ EMRE KADAR KAPALI

Geçen 20-21 Temmuz’da Cilvegözü ile Bab-Al Hava Sınır Kapısı arasındaki tampon bölgede inşaat ve asfaltlama çalışması nedeniyle Hatay Valiliği’nce tüm giriş ve çıkışlara kapatılan Cilvegözü’nden, bu kez Suriye tarafında yaşanan sıkıntı nedeniyle, ikinci bir emre kadar  giriş ve çıkışlar yapılmıyor.

GÜNDE, ORTALAMA 300 TIR GİDİYORDU

Cilvegözü’nden Suriye tarafına günde ortalama 300 TIR çıkış yapıyordu. Bab-Al Hava’daki hakimiyetin el değiştirmesi ile cumartesi gününden bu  yana da yolcu ve TIR çıkışları yapılamıyor. Bunun yanında Ramazan Bayramı’nda ülkesine giden Suriyelilerden tekrar dönmek isteyenler de Türkiye’ye gelmek için bekliyor.

ÇATIŞMALARDA 8 YARALI HATAY’A GETİRİLMİŞTİ

Bu arada, Bab-Al Hava Sınır Kapısı’nı kontrolünde bulunduran Ahrar’uş Şam  ile bölgeyi almak isteyen  Heyet Tahrir El Şam’ın çatışmalarında 8 yaralı Hatay’a getirilerek tedavi altına alınmıştı. Çıkan çatışmalarda 15’i sivil 192 kişi ölmüştü. – Reyhanlıhatay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz