Polis, HDP’li kadınların yürümesine izin vermedi BATMAN’da aralarında milletvekillerin de bulunduğu HDP’li kadınların yürüyüşüne polis izin vermedi.

Polis, HDP’li kadınların yürümesine izin vermedi

BATMAN’da aralarında milletvekillerin de bulunduğu HDP’li kadınların yürüyüşüne polis izin vermedi. HDPBatman Milletvekili Saadet Becerikli sanat sokağanı kadar yürümek isteyince Polis Müdürü İbrahim Ulutaşbuna izin vermeyeceklerini, yürümekte ısrar ederlerse kademeli olarak müdahale edeceklerini söyledi. Bunun üzerine HDP’li kadınlar yaptıkları basın açıklamasının ardından oturma eylemi yaparak, sessiz bir şekilde dağıldı.

Kuzey Irak’ın Sincar bölgesinde, 3 yıl önce DAEŞ terör örgütünün Sincar Bölgesi’ne düzenlediği saldırıda, Ezidi kadınlara yönelik taciz ve tecavüzün yıldönümü nedeniyle HDP Batman il binası önünde toplanan ve aralarında HDP’li Milletvekilleri Saadet Becerikli Feleknaz Uca ile Dilek Öcalan’ın da bulunduğu bir grup kadın, 250 metre mesafede bulunan Sanat Sokağı’na yürümek istedi. Ancak polis, HDP’li kadınların yürüyüş için valilikten izin almadığı gerekçesiyle yürüyüşlerine izin vermedi.

HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli ile Batman Emniyet Müdürlüğü KOM Müdürü İbrahim Ulutaşarasında, yürüyüş ile ilgili sert tartışmalar yaşandı. Kesinlikle yürüme izne vermeyecekleri belirten polismüdürü Ulutaş, “Valikten izin almadığınız için basın açıklaması ve yürüyüş benzeri etkinlikler yasak. Dağılmanız gerekiyor, dağılmadığınız taktirde hakkınızda hem adli, hem idari işlem yapılacak. Bölücü slogan atarsanız, kademeli olarak güç kullanılarak dağıtılacaksınız. Vekil hanım ben yazanın temsilcisiym, sizleri ikaz ediyorum” dedi.

HDP’li Becerikli de, “Bizim bir talebimiz var sanat sokağına kadar yürüyeceğiz” dedi. Buna karşılık polismüdürü Ulutaş, “Mümkün değil. O zaman karşı karşıya gelmek demektir. Sizin yürüyüşünüze kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kesinlikle yapacaksanız basın açıklamasınızı burada yapın ve dağılın. Aksi taktirde kademeli olarak güç kullanacağız. Biz sizlerle karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Basın açıklamanızı yapabilirsiniz, ancak yine de yaptığınız basın açıklaması izinsiz olduğu için hakkınızda idari ve adli tahkikat başlatılacaktır. Burdan ayrılmanıza kesinlikle izin vermeyeceğiz”

Son olarak Milletvekili Becerikli, “Biraz tölerasn gösterin açıklamamızı burada yapacağız” demesi üzerine tartışmalar sona erdi. Songül Korkmaz’ın yaptığı basın açıklamasının ardından HDP’li kadınlar, kısa bir süre oturma eylemi yaptı. Daha sonra kadınlar, olaysız bir şekilde dağıldı.

Görüntü Dökümü

-Kadınların toplanması

-Polis yetkilisi ile HDP’li vekili arasındaki diyalog

-Basın açıklaması

-Oturma eylemi

-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Arif ARSLAN-Reşat YİĞİZ/BATMAN, –

Görüntüler Batman dosyasında

============================================

Yaz tatilini çalışarak geçiren çocuk enkaz altında kalarak öldü

GAZİANTEP’in Nizip İlçesi’nde, yaz tatilini çalışarak değerlendiren 14 yaşındaki ortaokul öğrencisi Samet Barış Aydın, çalıştığı bir inşaatın duvarının yıkımı sırasında enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi.

Bakkallık yapan banın 3 çocuğundan en büyüğü olan ve bu yıl 8’inci sınıfa geçen Samet Barış Aydın, okulların tatile girmesinin ardından su tesisatçısının yanında haftalık 150 lira karşılığında çırak olarak çalışmaya başladı. Samet Barış Aydın, bu sabah tadilatı yapılan 5 katlı binanın su tesisatının yapımı için yeniden inşaata gitti. Burada tadilat çalışmaları kapsamında 4’üncü katın kırılan duvarı bir anda binanın iç ve dışına çöktü. Yıkılan duvarın bir bölümü bu sırada su tesisatı için çalışan ortaokul öğrencisinin üzerine devrildi.

Enkaz altında kalan Aydın’ı görenler durumu sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen sağlık görevlileri tarafından Nizip Devlet Hastanesi’ne götürülen Samet Barış Aydın, doktorların müdahalesine karşın kurtarılamadı. Yaşamını yitiren Aydın’ın cesedi otopsi için morga konuldu.

Polis, olayın meydana geldiği inşaatta inceleme başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

—————————————–

Tadilat yapılan bina

Olayın meydana geldiği yer

Polislerin olay yeri incelemesi

Polislerin binaya çıkışı

Beton kırılan bindan detay

Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Metin İLİKSOY-GAZİANTEP-DHA)

========================================

Hatay dağ ceylanlarının yaşam alanında fabrika tehdidi

HATAY’ın Kırıkhan İlçesi’ndeki Suriye sınırında yaşayan ve türü tehdit altında bulunan Hatay dağ ceylanlarının (Gazella gazella) yaşam alanına çimento fabrikası kurulacağı iddia edildi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi Başkanı Abdullah Öğünç, Türkiye’de sadece Hatay’a olan dağ ceylanlarının yaşam alanına yapılması planlanan çimento fabrikasının, bölgedeki birçok türü tehdit ettiğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Hatay İl Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasında bölgeye kurulması düşünülen çimento fabrikasının ÇED raporunun yayınlandığını belirten Öğünç, bölgede kente özgü Hatay dağ ceylanı, kayalık gerbili, çizgili sırtlan, saz kedisi, Hatay kertenkelesi gibi birçok önemli türün adının raporunda yer almadığını ileri sürdü. Bölgeye bir fabrika yapılması durumunda el değmemiş doğal ortam ve Hatay’a özgü bu türlerin yaşamlarının tehdit altında olduğunu sözlerine ekleyen Öğünç, yetkilileri raporu bir kez daha gözden geçirmeye davet etti.

LİSTE EKSİK VE HATALI

Öğünç,  “Hatay’ın Kumlu ilçesi, Akpınar Köyü Mevkiinde yapılması planlanan Aym Çimento Fabrikası için istenen ÇED raporu  bakanlık tarafından olumlu bulunmuştur. Dernek olarak ÇED raporu üzerinde yaptığımız incelemeye göre proje sahası içinde 56 bitki türü, 17 sürüngen türü, 39 kuş türü, 17 memeli türü listelenmiş bulunmaktadır. Bölgeden elde ettiğimiz sonuçlarla ÇED raporunda sunulan sonuçları karşılaştırdığımızda canlı gruplarının tür listelerinin oldukça eksik ve hatalı olduğunu görmekteyiz. Bölgenin en önemli hayvan türü Hatay dağ ceylanı olmasına rağmen bu türün ÇED raporunda adı dahi geçmemektedir”dedi.

AYM GENEL MÜDÜRÜ KESKİN: ÇEVRECİLERLE GÖRÜŞMEYE AÇIĞIZ

Aym Çimento Genel Müdürü Fethi Keskin ise bölge için olumlu ÇED raporu alındığını belirterek, “ÇED raporu alındığına göre bir sorun yok. Eğer o bölge yaşam alanı olsaydı zaten bu rapor olumlu olmazdı, bölgede yaşayan canlıların yaşam alanlarına müdahale olmayacak,

Kurum olarak her zaman doğanın korunmasına ve çevreye zarar vermemeye önem veren bir kuruluşuz, eğer bir sıkıntı varsa bu konuda çevrecilerle görüşme yapmaya açığız” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ GEÇİLECEK

Haber-Kamera: Ramazan ÇELİK/ HATAY, –

======================================

Ağustos sıcağı Erciyes dağının kar ve buzullarını eritti

Küresel ısınma Erciyes’i de etkiledi

Kayseri kent merkezinde zaman zaman gölgede  40 dereceye ulaşacak yakıcı sıcaklar nedeniyle,  yaz-kış zirvesinden kar eksik olmayan Orta Anadolu bölgesinin 3 bin 916 metre ile en yüksek dağı  Erciyes Dağında karlar tamamen eridi. Dağın Kuzeyinde yer alan buzullarda da önceki yıllara oranla daha fazla erime meydana geldiği gözlemlendi.

Küresel ısınmanın sonucu olarak  dünya genelinde değişen meteorolojik şartlar nedeniyle Kayseri’de 17 yıl sonra en yüksek hava sıcaklığı gölgede  39.7 olarak ölçümlendi. Meteoroloji uzmanları  geçen yıl ile bu yıl arasında hava sıcaklığında 5-8 derecelik artış kaydetti. İnsanları bunaltan yakıcı ve kavurucu sıcaklardan Erciyes dağı da nasibini aldı. Orta Anadolunun ve Kayseri’nin simgesi Erciyes dağında 3 bin 916 metrelik zirveden, 2 bin 800 metrede, kış sezonunda 3 metreyi bulan karlar ile, Şeytanderesi, Hörgüçkayası, Çobanini ve Sütdonduran mevkilerinde bulunan buzullarda erimeler artış gösterdi. Erciyes Dağının aşırı sıcaklar nedeni ile kar ve buzulların erimiş hali, kent merkezinden de  rahatlıkla görülebiliyor

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Erciyes dağının karlı görüntüsü

Erciyes dağının Ağustos ayındaki karsız görüntüsü

Haber-kamera :   Oktay ENSARİ /KAYSERİ DHA)

==========================================

Çorum’da kadın taksi şoförü

ÇORUM’un taksi şoförü olan 30 yaşındaki Gül Özbek, 1 aydır direksiyon çevirerek evinin geçimine katkı sağlıyor.

Çorum’da 2 çocuğuyla yaşayan Gül Özbek, evinin geçimini sağlamak için 1 ay önce taksi şoförü olarak çalışmaya başladı. Eşini Ahmet Özbek’in de çalıştığı taksi durağında işe başlayan Gül Özbek, yolcuları istediği yere ulaştırıyor. Erkek mesleği olarak bilinen taksi şoförlüğünü eşinden devraldığını ve bundan sonra kendisinin direksiyon başına geçtiğini söyleyen Özbek, “Sadece eşimin çalışması beni rahatsız ediyordu. Bir gün duraktaki ağabeyler Cuma namazına gitmişti. O sıra müşteri geldi. İstedikleri yere ben götürdüm. Ondan sonra yapabileceğimi anlayarak çalışmaya başladım. Müşteriler taksiye bindiklerinde beni görünce önce şaşırıyorlar. Erkek müşteriler biraz yadırgıyor ama bayan müşterilerden olumlu tepkiler alıyorum. Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. İlkokul mezunu olmama rağmen eşimin ve ailemin desteği ile buralara gelebildimö dedi.

Çorum Taksici ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mehmet Gayretli’de bayan meslektaşı ile gurur duyduğunu söyledi. Gayretli, “Bir bayanın direksiyonda olması, bu işin bir meslek olduğunu gösterir. Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bizlere teşekkürler yağıyorö diyerek destek verdi.

Görüntü Dökümü:

———————-

-Taksi şoförü Gül Özbek açıklama

– Araç kullanması ve araç kullanırken açıklaması

– Duraktan görüntü

– Taksi müşterisi ile röportaj

– Taksiciler oda başkanı Mehmet Gayretli açıklama

– Detaylar

Haber- Yusuf ÇINAR-ÇORUM,

==================================

İslahiye’nin son saat tamircisi

GAZİANTEP’in İslahiye İlçesi’nin tek saat tamircisi Kadir Tek, babadan devraldığı mesleği gelişen teknolojiye rağmen sürdürüyor.

Cumhuriyet Mahallesi’nde teknolojinin gelişmesiyle yaygınlaşan akıllı telefonlarla birlikte saat tamirciliği cazibesini yitirdi. İlçenin tek saat tamircisi olarak mesleğini 42 yıldır devam ettiren Kadir Tek, “1976 yılında babamdan aldığım mesleğimi yapmaya gayret ediyorum. Teknoloji ilerlediği için kimse tamirata tenezzül etmiyor. Ucuz saatler çıktı ve her telefon saat işlevini yerine getiriyor. Benden sonra bu meslek çırak yetiştirmeyince tarihe karışacak” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

——————————-

Saat tamiri yapan usta

Saat tamircisi Kadir Tek ile röp.

-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Kadir ÇELİK-GAZİANTEP-DHA)

=====================================

Oğlunu pompalı tüfekle öldürdü (2)

TAVUK TARTIŞMASINDA OĞLUNU ÖLDÜRDÜ

Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nde oğlunu pompalı tüfekle vurarak öldüren 42 yaşındaki Murat Çelik emniyet müdürlüğünde sorguya alındı. İddiaya göre, babasıyla birlikte içki içtikten sonra tavuklarına bakan Tugay Çelik tavuklarını bulamayınca, “Tavuklarımı siz yediniz” diyerek babasıyla tartıştı. Tugay Çelik babasından tavukları yerine ördek yavrularını istedi. Tugay Çelik ile babası Murat Çelik anlaşamayınca kavga çıktı. Tugay Çelik bıçak çekerek saldırınca, Murat Çelik pompalı tüfek ile bir el ateş ederek oğlunu öldürdü.

GÖRÜNTÜ GEÇİLDİ

Haber: KOCAELİ

==========================================

HDP’li Çağlar Demirel hakkında yeni fezleke hazırlandı

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında geçen 13 Aralık’ta tutuklanan ve 14 Temmuz günü ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7.5 yıl hapis cezasına çarptırılan HDPMilletvekili Çağlar Demirel hakkında, DBP Şırnak il yöneticisi Hurşit Külter’in kaybolması iddiaları ile ilgili güvenlik güçlerine ithamda bulunduğu iddiasıyla yeni bir fezleke hazırlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel hakkında, Şırnak’ta kaybolduğu öne sürülen ve 133 gün sonra Irak’ın Kerkük kentinde ortaya çıkan DBP yöneticisi Hurşit Külter ile ilgili yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerine ithamda bulunduğu gerekçesiyle fezleke hazırladı. Fezlekede, 18 Haziran 2016 günü İnsan Hakları Derneği tarafından Koşuyolu Parkı’nda her hafta düzenli olarak yapılan ‘Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın’ eylemi sırasında toplanan grubun ‘Hurşit Külter nerede?’ ibareli dövizler taşıdığı belirtildi. Eyleme katılan HDP’li Çağlar Demirel’in burada Külter ile ilgili bir açıklama yaptığını belirten savcı, şüphelinin terör unsurlarına karşı Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet mensuplarının yürüttüğü operasyonları itibarsızlaştırmaya çalıştığını kaydetti. Demirel’in halen milletvekili olması nedeniyle yasama dokunulmazlığı bulunduğu belirtilen fezlekede, hakkında soruşturma yürütülebilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması gerektiği ifade edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilen fezlekede, Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin 2016 yılı Mayıs ayından önceki suçları kapsadığı, suç oluşturduğu belirtilen Demirel’in işlediği suçun daha sonraki tarihte olduğu hatırlatıldı. Fezlekede, yasama dokunulmazlığının kaldırılması halinde Çağlar Demirel hakkında, ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilecek.

Haber: Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR, –

====================================

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz