Hatay’ın Dörtyol ilçesinde at sevgisinin gelecek kuşaklara aktarmak ve ata sporu atlı okçuluğu geliştirmek amacıyla çocuklara eğitim veriliyor.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde at sevgisinin gelecek kuşaklara aktarmak ve ata sporu atlı okçuluğu geliştirmek amacıyla çocuklara eğitim veriliyor.

Dörtyol’da, Mustafa Kemal Atatürk’ün Hatay’ın anavatana katılma sürecinde çalışmalarını yürüttüğü AtatürkEvi’nin yanında bulunan ve yıllardır atıl olan at çiftliği yeniden hayata geçirildi.

Üç girişimcinin Dörtyol Belediyesinden aldığı tesis, eski ata sporlarını yapmak ve okçuluğu öğrenmek isteyenlerin uğrak yeri oldu.

Atlı okçuluk hocası Türker Bolat, AA muhabirine, Mustafa Kemal Atatürk’den yadigar kalan bu tesiste yine ata sporlarının yaşatılmasının son derece önemli olduğunu belirtti.

Unutulmuş ata sporunu küllerinden doğurarak yeniden yaşatmaya çalıştıklarını belirten Bolat, şunları kaydetti:

“Çocukların zihinsel ve bedensel anlamda gelişmesi ve bilinçlenmesi açısından da önemli olan atlı okçuluk ve ata binme inşallah dalga dalga yeniden yayılacaktır. İnsan oğlunun genetiğinde zaten ata binme vardır, ülkemizin her köşesinde ata binme ve okçuluğun canlanmış olarak görmeyi arzuluyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz