Hatay’da bir grup genç tarafından Arakan’da şiddet gören ve soykırıma uğrayan Müslümanlar yararına düzenlenen kermes yoğun ilgi gördü.

Hatay’da bir grup genç tarafından Arakan’da şiddet gören ve soykırıma uğrayan Müslümanlar yararına düzenlenen kermes yoğun ilgi gördü.

Antakya 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda açılışı yapılan ve pazar gününe kadar süren kermeste gönüllü olarak görev yapanlar, el emeği, göz nuru ürünleri 3 gün içerisinde satarak paraya dönüştürdü.

Uzun yıllardır ayakkabı boyayarak geçimini sağlayan 66 yaşındaki Mehmet Bayraktar, “Zamanında Arakanlı Müslümanlar bize yardım etmişti. Şimdi yardım etme sırası bizde. Zor günler paylaşarak ortadan kalkar” dedi.

Hatay’ın Antakya ilçesi Kisecik Mahallesinden gelen kadınlar ise sac üzerinde ekmek, börek yaparak kesmese katkı sağladılar.

6 yaşındaki küçük bir çocuk ise evinde bulunan akülü motorunu getirerek, 1 Türk Lirasına 1 tur attırarak kermese yardım sağlamaya çalıştı.

Hattat ve Kaleograf Kerim Özalan ise ebru desenli kağıtlara Arapça veya Türkçe yazılar yazarak kermese katkı sağlamaya çalıştı. – HATAY

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz