Türkiye’nin hemen sınırında, kuzeyde Hatay ve Afrin, doğuda Halep, batıda Akdeniz sahilindeki Lazkiye ile çevrili olan bu stratejik bölge, Suriye’de yıllardır süren savaşın en önemli kördüğümlerinden de biri.

Türkiye’nin hemen sınırında, kuzeyde Hatay ve Afrin, doğuda Halep, batıda Akdeniz sahilindeki Lazkiye ile çevrili olan bu stratejik bölge, Suriye’de yıllardır süren savaşın en önemli kördüğümlerinden de biri.

Ülkenin farklı bölgelerinden aldığı yoğun ve zorunlu göç nedeniyle BM İnsani İşler Ofisi’ne göre, nüfus 2 milyona yaklaştı. Dolayısıyla Suriye’nin geri kalanından coğrafi, demografik ve siyasi olarak yalıtılmış bir bölge değil. Tersine, olan biteni hem etkileyen hem de ciddi ölçüde etkilenen bir alan. İdlib, hem rejim ve Rusya hem muhalifler hem de ABD için oldukça önemli. Muhalifler açısından bakıldığında, ülkede rejim karşıtı güçlerin elinde bulunan dört büyük bölgeden en önemlisi.

Rusya ve Şam Yönetimi açısından bakıldığında ise, İdlib çatışmaların sona erdirilebilmesi için nihai zaferin kazanılabileceği nokta olarak görülüyor. İdlib, rejime karşı meydan okumanın tek kalesi olmasa da şu an için en güçlü kalesi.

Türk askerinin İdlib’deki görevi ise, ateşkesi gözlemlemek. Edinilen bilgilere göre, Türk askeri birçok grubun olduğu İdlib şehir merkezine girmeyecek. İdlib kent sınırları içinde ama şehir merkezinin dışındaki kırsal alanda görev yapacak. Türk askeri belirli 14 ayrı noktada 6 boyunca kalacak. Gözlemci asker sayısı 500 olarak duyurulmuştu ancak sahadaki şartlara göre bu sayı artış gösterebilir.

(İHA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz