Mülteci Çocuklar “Sınır Tanımayan Palyaçolar” ile Eğlendi

0
784

Mülteci çocuklar “Sınır Tanımayan Palyaçolar” ile eğlendiHATAY – “Sınır Tanımayan Palyaçolar” Hatay’da mülteci çocuklarla buluşarak onları birbirinden güzel oyunlarla eğlendirdi.

 

Mülteci çocuklar “Sınır Tanımayan Palyaçolar” ile eğlendi

HATAY – “Sınır Tanımayan Palyaçolar” Hatay’da mülteci çocuklarla buluşarak onları birbirinden güzel oyunlarla eğlendirdi.
Hayata Destek İnsani Yardım Derneği Hatay’da mülteci çocukları “Sınır Tanımayan Palyaçolar” ile buluşturdu.
Uluslararası topluluğun “Narlıca Hayata Destek Evi” dahil çeşitli mekanlarda sergilediği gösterilerde, Türkiyeli ve Suriyeli çocuklar birlikte kahkalar attı, birlikte eğlendi.
Etkinliklerde Sınır Tanımayan Palyaçolar’ın yanı sıra “Çocuk Aklı” isimli tiyatro grubu da sahne aldı. Merak temalı ‘Gizemli Bavul’ adlı oyunda, oyuncular çocukları meraklarını cezbeden bir hikayenin içine davet ederek yüzlerini güldürdü.
“Kahkaha en iyi ilaçtır!” sloganıyla yola çıkan Sınır Tanımayan Palyaçolar; savaş, doğal afet, yoksulluk gibi felaketlerin yaşandığı afet bölgelerindeki insanlara, sanatın iyileştirici gücüyle etki edebilmeyi hedefliyor.
Çocuk Hakları Grubu üyesi Hakan Emre Ünal ise verdiği bilgilerde .ocuklarla birlikte aktivitye yapan bir grup olduklarını söyledi.
Ünal, sözsüz bir oyun sergilediklerini kaydederek: “Biz çocuklarla beraber aslında çeşitli aktiviteler yapan bir topluluğuz. Yaptığımız işi genellikle oyun kurmak olarak belirtiyoruz. Sözsüz bir oyun sergiliyoruz, keşfetmek üzerine. sahnede olan kocaman bedende fakat çocuk aklını düşünen iki kişi var. Konuşma güdülerinin yada konuşma yeteneklerinin olduğunun farkında değiller. ve etrafta bulunan metaryalleri keşfetmeye çalışıyorlar. ve izlendiklerinin farkına vardıktan sonra aslında olaylar gelişiyor. Ekip 3 kişi, 2 kişilik oyunlarımızda var. Düzen keşfetmek üzerine kurulu, neden sahnede olduğunu bilmeyen 2 tane kocaman bedende olduğu bir oyun. istanbul’dan da buraya çocuklarla birlikte tanışıp oyunlar oynamak niçin geldik” dedi.
Palyaçolar, akrobatlar ve performans sanatçılarından oluşan uluslararası sanat topluluğu, daha önce Romanya, Ukrayna, Sri Lanka, Nepal, Kenya, Türkiye ve Suriye gibi onlarca farklı ülkede çocuk ve yetişkinler için ücretsiz gösteriler düzenledi.
etkinlikler kapsamında çocukların yüzleri renkli kalemlerle boyanarak onların eğlenmesi için çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi.
“Sınır Tanımayan Palyaçolar”ın Hatay’daki programlarından sonraki durağı, 28 – 29 Temmuz’da ŞanlıurfaHayata Destek Evi olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz