Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bazı vatandaşlar, yakacak olarak kullanmak için tarlalarda hasat sonrası kalan pamuk saplarını toplama telaşına düştü.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bazı vatandaşlar, yakacak olarak kullanmak için tarlalarda hasat sonrası kalan pamuk saplarını toplama telaşına düştü.

İlçeye bağlı Suriye sınırındaki Kuşaklı Mahallesi’nin sakinleri, pamuk hasadı döneminin bitmesiyle tarlalara giderek pamuk saplarını toplamaya başladı.

Traktör yardımıyla çıkartılan ve römorklarla evlere taşınan pamuk sapları, kışın hem tandırlarda ekmek yapımında hem de ısınmak için sobalarda kullanılıyor.

Tarlada traktörle pamuk sapını çıkartan mahalle sakinlerinden 47 yaşındaki Adnan Bağışlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış aylarının yaklaşmasıyla kendilerinin de ısınma ihtiyaçlarının temini için hazırlıklara başladıklarını belirtti.

Yakınlarına ait pamuk hasadı yapılmış tarlalarda çalıştıklarını ifade eden Bağışlar, “Toplaması kolay olsun diye traktörlerle pamuk saplarını toprak yüzeyine çıkartıyoruz. Bizim çıkarttığımız pamuk saplarını kadınlar da topluyor ve istifleyerek römorklara yüklüyorlar. Daha sonra bunları yakacak olarak kullanmak için evlere götürüyoruz.” dedi.

Tarlada çalışan Suriyeli Nofa Abdul da pamuk sapı toplamanın zor olduğunu ancak ihtiyaçları nedeniyle bunu yapmak zorunda kaldıklarını anlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz