Şişme botla 90 günde İstanbul’dan Alanya’ya geldiANTALYA – İstanbul’dan 3 metrelik şişme botla denize açılan ve karaya ayak basmadan deniz yolculuğu yapan Enes Save, 90 günde Alanya Limanı’na ulaştı.

Şişme botla 90 günde İstanbul’dan Alanya’ya geldi

ANTALYA – İstanbul’dan 3 metrelik şişme botla denize açılan ve karaya ayak basmadan deniz yolculuğu yapan Enes Save, 90 günde Alanya Limanı’na ulaştı.
18 Nisan’da 3 metrelik şişme botla İstanbul’dan denize açılan 48 yaşındaki Enes Save, zorlu yolculuğunun ardından Alanya Limanına demir attı. Karaya ayak basan Save’nin sağlık kontrolünü Alanya Belediyesitarafından yapıldı. Yaklaşık bin deniz mili kat eden macera tutkunu Enes Save, Alanya’da dinledikten sonra Hatay Samandağ Limanı’na mavi sulardan şişme botuyla gitmeyi planlıyor.
90 gündür karaya çıkmadan denizde yolculuk yaptığını belirten Enes Save, “Dün akşam Alanya’ya geldim. Facebook üzerinden tanıştığım denizci Bülent Büyükdağ ile Alanya Limanında buluştuk. Yaklaşık 1000 deniz mili yol kat ettim ve hiç karaya ayak basmadım. Karaya çıkmadığım içinde doktor kontrollerimi teknede yaptırmam gerekiyor. Arkadaşım Alanya Belediyesi’ne telefonla ulaştı ve doktor talebinde bulundu. Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’de bana belediyenin doktorunu gönderdi. 90 günlük yolculuğum boyunca ilk kez bu şekilde ilgiyle karşılandım. Alanya Belediyesi’ne ve çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.
“Tek zorlandığım aşırı dalgalar”
Alanya’dan tekrar yola çıkarak Hatay Samandağ Limanı’na ulaşmayı hedefleyen Save, “Esas hedefim biraz daha büyük bir botla dünya turuna çıkmak. Ancak denizdeki dayanıklılığımı ve tecrübemi arttırmak için Türkiye’de bu şekilde bir girişimde bulundum. 90 gündür denizdeyim. Karaya hiç çıkmadım. Tek zorlandığım aşırı dalgalar, şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde Alanya’ya geldim. İnşallah hedeflerimi yerine getiririm” diye konuştu.
Enes Save ile sosyal medyadan tanışan ve uzun süredir denizle iç içe olduğunu belirten Avukat Bülent Büyükdağ, Zaman zaman bizde denizlere açılıyoruz. Ben Türkiye’de ilk kez bir denizcinin şişme botla bu kadar uzak bir mesafeyi geçtiğine şahit oldum. Gerçekten büyük bir cesaret. Enes Save’yi bu cesaretinden dolayı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.
Enes Save’yi karaya çıkarmadan deniz üstünde muayene eden Alanya Belediyesi’nin Doktoru Sultan Özgen, “Save’nin şekerini ve diğer kontrollerini yaptık. Sağlık durumu gayet iyi. Yolculuğuna devam edebilir. “ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz