Vatandaşlar Belediye Başkanını protesto etti Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: “Buradaki kardeşlerimiz istemediği müddetçe kentsel dönüşüm olmayacak”HATAY – Antakya Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm Alanında İnceleme ve Proje Yıkım Başlangıcı programında vatandaşlar Belediye…

Vatandaşlar Belediye Başkanını protesto etti
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: “Buradaki kardeşlerimiz istemediği müddetçe kentsel dönüşüm olmayacak”

HATAY – Antakya Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm Alanında İnceleme ve Proje Yıkım Başlangıcı programında vatandaşlar Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’yi alkışlar ev sloganlarla protesto etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katıldığı, Antakya Belediyesi Kentsel Dönüşüm Alanında İnceleme ve Proje Yıkım Başlangıcı programında kendilerinin Antakya Belediyesi tarafından mağdur edildiğini savunan vatandaşlar, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’yi protesto etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, alanda bulunan vatandaşlara seslenerek onların istemediği müddetçe kentsel dönüşümün olmayacağını söyledi.
Bakan Özhaseki, rızalarının olmadığı sürece burada bir adımın atılamayacağının altını çizerek, “İnşallah bu toplantımız hayırlara vesile olur. Birinci söz olarak sizlere şunu söylüyorum. Buradaki kardeşlerimiz istemediği müddetçe kentsel dönüşüm olmayacak. İkincisi rızasız lokma haramdır. Rızasız lokma olmaz. Rızanız olmadığı sürece burada bir adım atılmayacaktır. Ben 21 yıl belediye başkanlığı yapmış bir kardeşinizim. Bir buçuk yıldır da hasbel kader Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanıyım. Ömrüm belediyecilik ile geçti. Bu işlerin içerisinde geçti. Burada bir sorun olduğunu anladım. Müsaade ederseniz amacımız üzüm yemek. İçinizden 8-10 arkadaşınız mahalleden, buradan sorunları bana anlatmak üzere biraz sonra bir yerde oturalım, sakince bana sorunları anlatın, hepsini dinleyeyim, sizinle bir çözüme kavuşturalım böyle bir yol haritası belirleyelim” dedi.
Konuşmaları sık sık sloganlarla bölünen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise, kentsel dönüşüm ile ilgili bilgi vererek şunları söyledi: “Antakya Belediye Başkanı alanımızda 1390 tane binamız, 3312 tane bağımsız birimimiz mevcut. Söz konusu alanımızın inşasında yapmak üzere çalışmalarımızı, planlamalarımızı yaptık. Antakya’mız özellikle birinci derece deprem bölgesinde olduğundan bu mahallemizi Antakya’mızın en güzel mahallerinden biri haline getirmek için vermiş olduğunuz tüm katkı ve desteklerden dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum.”
Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Antakya Belediyesi Kentsel DönüşümBürosunda Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile birlikte vatandaşların arasından seçilen temsilcilerle istişare ederek toplantı gerçekleştirdi.
Uzun süren toplantının ardından kısa bir açıklama yapan Bakan Özhaseki, sorunun çözülene kadar kentsel dönüşüm projesinin durdurulduğunu belirtti.
Bakan Özhaseki, daha sonra eskort eşliğinde alandan ayrıldı.
Programa, Hatay Valisi Erdal Ata, AK Parti Hatay milletvekilleri ve protokolün diğer üyeleri katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Giriniz